Direktlänk till inlägg 7 augusti 2025
Så blev jag då äntligen klar med mitt senaste virkprojekt, ett vitt sommarminne. Tanken var att bli klar inför sommarens säsong men tidsplanen höll inte riktigt. Jag blev nöjd hur som helst, till slut, och nu får vi hoppas på många sköna augustikvällar och lite ny värme. Att avsluta ett virkprojekt är lite som att läsa ut en riktig bra bok eller när man tittat klart på en bra serie. Ett litet uns av vemod. Kanske låter löjligt men då får det vara det. Bästa botemedel är att börja virka något nytt!
Varit hos mamma nästan hela dagen. Handlat på ICA i Sävsjö, varit på Apoteket och sen hem o äta revben och potatissallad. Det var vi sugna på och det var sååå gott.
Eftermiddagen ägnades åt bouppteckning efter pappa. Är extremt tacksam för att proffs på begravningsbyrån sköter detta. Med den äran. Det gick smidigt och till slut hittade vi alla de uppgifter som behövdes. Man har ju inte direkt någon erfarenhet av detta. Eller ingen erfarenhet alls, rättare sagt. Det finns historier om när syskon är osams och knappt kan sitta i samma rum när allt ska göras upp. Å man har ju hört när det kommer helt okända syskon till denna stund. Kan bli knepigt eller i varje fall knepigare.
Denna dag är snart slut och jag är helt slut. Pappa, jag tänker på dig så ofta. Idag har du varit med oss hela dagen!
| Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
| 1 | 2 | 3 | |||||||
4 |
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | |||
| 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | |||
| 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | |||
| 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | |||
| |||||||||