Alla inlägg den 28 december 2024

Av Sofia - 28 december 2024 18:57

Riktigt som rubriken är det väl inte men sex timmar är mycket i bil. Till Göteborg och svänga förbi Stellas bo, hämta hennes klappar till Elise och Isak. Vidare mot Stenungsund och umgås och byta klappar. Jättegod pasta med parmaskinka och burrata på toppen. Å Elise och Stella pysslade i kapp. Mysiga timmar.

Sedan lämnade vi Stella hos sig. Fy attan vad deppigt men vardagen och verkligheten är som den är. Stannade till i Borås och överlämnade kamera med nytt batteri till Johanna. Där var det syateljé. Johanna skulle shoppa något nytt till nyårsfesten idag. Hon dissade det hon såg och köpte tyg istället. Resultatet blir garanterat mycket mycket bättre än det som går att köpa färdigt. Tyget var såååå fint. Mysigt att hälsa på en stund. Fick en dubbel och mycket god espresso från deras nyss fådda julklapp.

Nu är vi på hemväg och något avsnitt av Whisky on the rocks orkar vi nog titta på. En superbra serie om ubåts-kränkningen i Karlskrona på 80-talet. Man får väl hoppas??? att det är tillspetsat och skruvat, en del. Gestaltningen av Torbjörn Fälldin är grym. Rolf Lassgård gör det så bra.

Är tacksam för en go promenad i morse innan jag satte mig i bilen. Disigt och mjukt väder.

Ha en fortsatt go lördagskväll!

Spexhults fina julbock i morse

Vår badplats i morgonskrud

Isak och Elise i Stenungsund

Pyssling pågår

Presentation

Fråga mig

14 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
            1
2
3
4
5 6
7
8
9
10
11
12 13 14
15
16 17
18
19
20
21 22
23 24
25
26 27 28 29
30 31
<<< December 2024 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik

Text o bild


Ovido - Quiz & Flashcards