Alla inlägg den 20 oktober 2025

Av Sofia - Måndag 20 okt 17:18

I en tid av kriser, krig i Europa och ökande klimatpåverkan borde det vara självklart: Sveriges bönder är en grundpelare i vår civilberedskap. De producerar maten vi äter, håller landskapen öppna och bidrar till vår självförsörjning. Ändå har politiken alltför länge behandlat lantbruket som ett särintresse. Det är dags att se bönderna som det de är ? ett riksintresse.

Centerpartiet har länge kämpat för att stärka svensk livsmedelsproduktion och förbättra villkoren för våra bönder. I vår senaste budgetmotion presenterar vi ett matprispaket med fem konkreta satsningar:

* Halverad matmoms ? från 12 till 6 procent, för att sänka hushållens kostnader och stärka lantbrukets konkurrenskraft.
* Jordbruksavdrag ? ett teknikneutralt jordbruksavdrag på 800 miljoner kronor som behandlar alla drivmedel lika för företag inom jord- och skogsbruk.
* Utbyggt investeringsstöd ? 250 miljoner kronor per år för att möjliggöra investeringar i el, vatten, IT och insatsvaror.
* Ökat Norrlandsstöd ? 60 miljoner kronor extra för att stärka livsmedelsproduktionen i krissårbara delar av landet.
* Beredskapslager ? 100 miljoner kronor för att bygga upp lager av livsmedel och insatsvaror för jordbruket.

Dessa åtgärder är inte bara ekonomiska satsningar ? de är investeringar i vår motståndskraft. Om krisen kommer, om elen slås ut eller transporterna stannar, måste vi ha mat på bordet. Då är det bönderna som står i frontlinjen. Därför vill Centerpartiet också attvarje gård ska vara rustad för kris och krig, och att jordbruket ska ses som en del av totalförsvaret.

Men det räcker inte med pengar. Vi måste också förenkla regelverken. En svensk mjölkbonde kan omfattas av över 650 olika regler från ett 15-tal myndigheter. Det är orimligt. Centerpartiet föreslår därför en halvering av antalet lantbrukskontroller och en översyn av regelverken.

Vi vill också att Sverige ska producera minst 80 procent av den mat vi konsumerar. Det är ett mål som stärker vår självförsörjning och minskar beroendet av importerad mat från länder med lägre djurskydd och miljökrav. För Nässjö kommun är självförsörjningsgraden när det gäller livsmedel endast 31%.

Vi måste öka den svenska tillverkningen av biodrivmedel. Då ökar vi också våra chanser att klara oss själva vid en kris samtidigt som det skapar fler jobb inom de gröna näringarna. Sverige är totalt beroende av omvärlden för sin import av råolja. Vi vill öka självförsörjningen inom förnybar energi. Med fler fossilfria maskiner inom lantbruket ökar våra möjligheter att ha en matproduktion som inte är så beroende av omvärldens råolja.
Bönderna är inte bara matproducenter ? de är beredskapsbärare, klimatkämpar och landsbygdsutvecklare. Det är hög tid att ge dem den respekt, det stöd och de förutsättningar de förtjänar.

1993 skrev jag till far

Har skrivit förr!

Presentation

Fråga mig

14 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
<<< Oktober 2025 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik

Text o bild


Ovido - Quiz & Flashcards