Alla inlägg under oktober 2025

Av Sofia - Torsdag 23 okt 18:31

I morse tog jag åter igen en Godmorgon-bild på utsikten här. Fantastiskt vackert trots gråheten. Grannens röda vackra träd börjar bli tunnare, så även vår ek. Det är ett rejält lager löv på gräsmattan. Å kommer det ingen väldigt läglig vind framöver måste krattan fram.

Åkte till Vetlanda för att lämna in bilen på service plus byta till vinterdäck. Världens dimma när jag skulle till Holmgrens. Otäckt och alla bilar körde typ i 20 km. Sen tog jag frukost på Café Oscar på ICA Maxi då mitt möte på Räddningstjänsten inte började förrän kl 10. Mysigt att sitta där en stund, är ju aldrig på ICA Maxi i Vetlanda. Nyttigt oxå. En halv fralla med ost och en kalasbulle. ?

Efter mötet handlade jag en plocksallad på ICA och träffade Jonas syrra Helena. Kul! Längesen jag pratade med henne. Eftermiddagen blev tekniska och salladen petade jag i mig vid datorn. Timmarna for iväg.

Å så lite reflektion över livet. Man lever i sina bubblor och trots alla mindre bekymmer har man det så oerhört bra och borde vara mer tacksam. Jag är tacksam! För allt! Å särskilt idag. Unga människor rycks från jordelivet och det är så enormt orättvist. Var snälla och var rädda om varandra. ??

Ha en fin torsdagskväll!!

Tacksamhet

Nyttigt?.

Av Sofia - Onsdag 22 okt 19:45

Jag sitter framför brasan och har nyss petat i mig nystekta jättegoda köttbullar. Jonas har rullat och stekt. Av älgfärs blandat med lite fläskfärs. Jag hade förvisso gjort smeten och kryddat upp men det var skönt att slippa ?jobbet?. Jag fick läsa mina dokument i lugn och ro.

Tyvärr avslutade jag med att läsa Sverigedemokraternas budgetförslag som de har lämnat inför 2026-2028, Nässjö kommun. Det kanske jag inte skulle ha gjort. Det fick mig att må mycket sämre. Är verkligen bekymrad över att detta parti har så stor makt och så många anhängare. Om vi bortser från allt annat och bara fokuserar på miljön. Vad hamnar vi om de får styra? På nationell nivå sabbar de allt och vi når inte ett enda miljömål. Sverige har halkat efter som föregångare och det skrämmer mig att de verkligen tror på sina lösningar, eller icke-lösningar. Att så stor andel av svenska folket inte bryr sig om klimatet är för mig en gåta.

Hela deras budget är full med motsägelser. Att minska bidrag till kultur, föreningar och bildningsförbund SAMTIDIGT som de vill förstärka föreningssamverkan med och i kommunal verksamhet. Jag får bara inte ihop det. Att vi har infört en ny socialtjänstlag från 1 juli i år, den lilla detaljen verkar de ha missat helt. Alla krav på att endast utöva lagstadgade uppgifter i kommunen är deras melodi. Förebyggande är vår melodi och vi tror verkligen på det. Men tack i alla fall till uppslag till talarstolen i november då vi ska debattera budget hela dagen.

Något annat som var betydligt roligare var att se bandymatchen igår mellan Frillesås och Västerås. På datorn. Hemmapremiär och David i målet. Frillesås förlorade förvisso men jösses vilken fin insats målisen gjorde. Otroligt fina räddningar och det var en fröjd att höra kommentatorerna berömma honom. Tyvärr hjälper inte det då förlust är förlust. Men det hade kunnat ramla in många fler mål för Västerås. Det jag är mest tacksam för är att David själv var nöjd med sin insats. Jag är en mycket stolt mamma. Längtar så efter att få se honom IRL, snart.

Ha en fortsatt fin kväll!!

Bild efter matchen igår. Pappa Ulf var på plats och fotade

Av Sofia - Tisdag 21 okt 18:05

Gårdagskvällen bjöd på ett engagerande gruppmöte med Centerpartiet, där vi fick en presentation av företaget som planerar att bygga en vindkraftpark utanför Nässjö. Det känns hoppfullt att se konkreta steg mot mer fossilfri energi och grön omställning.

Vindkraften har sina utmaningar ? ljud och skuggor är inte obetydliga ? men fördelarna är stora. Inte minst när vindbonusar kan komma lokalbefolkningen till nytta. Å det handlar om många miljoner?. Det är ett sätt att låta hela bygden ta del av den gröna omställningen.

Naturligtvis innehöll kvällen även tankar och prat om vår partiledare Anna-Karins Hatt mycket sorgliga avhopp. Min bror Anders var med (innan han skulle fara till Stockholm) och delgav sin upplevelse av det hela. Skönt att sitta ned och prata ihop med gänget. Vi står starka och klarar det här ? tillsammans!!

I morse var en sån där dag när dimman låg tung över sjön och ljuset dröjde ? först framåt nio började det bli något mindre mörkt. Tisdagsmöte i Stadshuset med kommunärenden fyllde förmiddagen, och som vanligt bjöd denna stund på både utmaningar och spännande diskussioner. Jag gillar när det händer saker som faktiskt gör skillnad.
Lunchen blev en höjdare ? räksoppa på Thimons tillsammans med min kommunalrådskollega Sara. Varm, smakrik och precis vad man behöver en grå oktoberdag.

Nu ikväll sitter jag klistrad framför datorn ? David står i mål för Frillesås i matchen mot Västerås. Nerverna är utanpå kroppen. De möter ett bra lag. Under tiden får Jonas ta hand om älgköttet som ska malas. Ett lagarbete även här hemma, på sitt sätt.
Heja Frillesås!!

Gruppmöte med goda samtal

Heja Frillesås

Av Sofia - Måndag 20 okt 17:18

I en tid av kriser, krig i Europa och ökande klimatpåverkan borde det vara självklart: Sveriges bönder är en grundpelare i vår civilberedskap. De producerar maten vi äter, håller landskapen öppna och bidrar till vår självförsörjning. Ändå har politiken alltför länge behandlat lantbruket som ett särintresse. Det är dags att se bönderna som det de är ? ett riksintresse.

Centerpartiet har länge kämpat för att stärka svensk livsmedelsproduktion och förbättra villkoren för våra bönder. I vår senaste budgetmotion presenterar vi ett matprispaket med fem konkreta satsningar:

* Halverad matmoms ? från 12 till 6 procent, för att sänka hushållens kostnader och stärka lantbrukets konkurrenskraft.
* Jordbruksavdrag ? ett teknikneutralt jordbruksavdrag på 800 miljoner kronor som behandlar alla drivmedel lika för företag inom jord- och skogsbruk.
* Utbyggt investeringsstöd ? 250 miljoner kronor per år för att möjliggöra investeringar i el, vatten, IT och insatsvaror.
* Ökat Norrlandsstöd ? 60 miljoner kronor extra för att stärka livsmedelsproduktionen i krissårbara delar av landet.
* Beredskapslager ? 100 miljoner kronor för att bygga upp lager av livsmedel och insatsvaror för jordbruket.

Dessa åtgärder är inte bara ekonomiska satsningar ? de är investeringar i vår motståndskraft. Om krisen kommer, om elen slås ut eller transporterna stannar, måste vi ha mat på bordet. Då är det bönderna som står i frontlinjen. Därför vill Centerpartiet också attvarje gård ska vara rustad för kris och krig, och att jordbruket ska ses som en del av totalförsvaret.

Men det räcker inte med pengar. Vi måste också förenkla regelverken. En svensk mjölkbonde kan omfattas av över 650 olika regler från ett 15-tal myndigheter. Det är orimligt. Centerpartiet föreslår därför en halvering av antalet lantbrukskontroller och en översyn av regelverken.

Vi vill också att Sverige ska producera minst 80 procent av den mat vi konsumerar. Det är ett mål som stärker vår självförsörjning och minskar beroendet av importerad mat från länder med lägre djurskydd och miljökrav. För Nässjö kommun är självförsörjningsgraden när det gäller livsmedel endast 31%.

Vi måste öka den svenska tillverkningen av biodrivmedel. Då ökar vi också våra chanser att klara oss själva vid en kris samtidigt som det skapar fler jobb inom de gröna näringarna. Sverige är totalt beroende av omvärlden för sin import av råolja. Vi vill öka självförsörjningen inom förnybar energi. Med fler fossilfria maskiner inom lantbruket ökar våra möjligheter att ha en matproduktion som inte är så beroende av omvärldens råolja.
Bönderna är inte bara matproducenter ? de är beredskapsbärare, klimatkämpar och landsbygdsutvecklare. Det är hög tid att ge dem den respekt, det stöd och de förutsättningar de förtjänar.

1993 skrev jag till far

Har skrivit förr!

Av Sofia - Söndag 19 okt 17:03

Sovmorgon. Helgfrukost. Obeskrivligt skönt. Sen en tur till återvinningen. Tömma allt i vårt förråd. Känslan av befrielse när man blir av med det. Nu är det bara att fylla på. Plast, papp, metall och glas. Det går fort så snart är det åter dags för att åka en runda. Är glad att vi har en stuga vi kan fylla och slippa ha det inne i huset.

Sedan bredde vi mackor och bryggde kaffe. Spexhultasjön runt på programmet. Att ge sig ut i naturen, i skogen i vackert väder (även om det var lite kyligt), ha med sig fika är nog det jag uppskattar absolut mest. Att lunka på bland granar, träd och rötter längs med sjön ? det är som att alla problem och mörkheter försvinner. Å allt är helt gratis. Förutom att kaffet, brödet, smöret och osten kostar lite. 13 km runt och vi tog en go fika vid vindskyddet mittemot. Hittade även några vanliga kantareller och en hel del trattkantareller som fick följa med hem. Lite att torka och lite till kvällens sås. Vi har haft en stor bit älgkött i sous vide?n i flera timmar och gjort en potatisgratäng. Promenaden tog på krafterna och jag är så hungrig nu.

Löven börja falla av nu och det kanske var den sista vackra helgen med gula och vackra löv mot blå himmel. Det blir kallare och vi går mot gråare väder. Vi har redan passerat två tredjedelar av oktober och vart denna månad tog vägen, vet jag inte.

I morgon är det ny arbetsvecka och i morgon kväll är det gruppmöte Centerpartiet. Ett företag som vill bygga vindkraftverk i Nässjö kommun ska komma till vårt möte och berätta. Spännande och intressant.

Ha en fin kväll!!

Av Sofia - Lördag 18 okt 18:52

Nu sitter jag framför brasan och bara njuter, njuter av utsikten (för det är ännu inte riktigt mörkt) och njuter av värmen. Från brasan. Det var riktigt kallt i morse och när Jonas sa adjö kl halv sju fick han inte mycket till svar. Älg i sikte för hans del. Jag ville bara känna sängvärme och sovmorgon

Jag gick upp och käkade frukost. Jonas hade lämnat nybryggt kaffe ? WOW ? o så kokade jag ägg och åt knäcke. Så gott!! Sen jobbade jag några timmar. Tappade några dagar nu när jag var i Stenungsund och det var en del mejl att svara på och grejer att kolla upp. Sen sprang jag en ljuvlig runda. 11 km ? så gott!!
Kl 14 var det politikerträff på ABF?s lokaler i Nässjö. Hyresgästföreningen hade bjudit in samtliga partier i Nässjö kommun och vi skulle bli utfrågade om trygghet, behov av trygghetsboende bl a. Tyvärr var det bara fyra (?) partier som deltog. S, C, Safe och SD. Det var bra frågor och god diskussion.

Hem o plantera de sista tulpanlökarna. Det fattades lite tulpaner i landet i våras och till kommande säsong kommer det bli hur fint som helst. Jag städade även huset. Solen som skiner in gör dammet oerhört synligt. Jonas kom hem från skogen o nu har de faktiskt skjutit den där älgtjuren. Nu är det bara kalvar kvar att jaga.

Godkväll!!

Solbacka

Av Sofia - Fredag 17 okt 14:37

Morgonen startade med en promenad. Krispigt och kallt och mörkt. Gick över bron från Stenungsbaden ned till centrum. Härligt att få lite luft och några steg även om sängvärmen var lite jobbig att lämna. Det blev inte jättesent igår men lite surr hann vi med efter den goda maten och den härliga underhållningen. Det är ju oxå lite av grejen, att socialisera sig.

Efter frukosten i morse åkte vi med buss till företaget Byggelement. Ägs av PEAB och ligger i Ucklum några km från Stenungsund. Producerar bl a betongväggar till husbygge och dråpligt nog betongpålar, till att exempelvis påla en simhall. ????

Därefter fick vi en suverän guidning av kemiklustret i Stenungsund. Jag har ju sett alla skorstenar många gånger när vi varit här och nu vet jag mycket mer. Men det är rörigt?. Se bifogad bild. Vi gjorde ett antal stopp vid många av dessa kemiföretag och vi fick absolut inte fotografera eftersom allt det här är skyddsobjekt. Många rör som går kors och tvärs från företag till företag och mycket gas, är förundrad över att allt bara fungerar.

Nu är vi på hemväg och jag summerar dessa dagar som mycket väl godkänt. Det ska bli skönt att komma hem, längtar till brasans värme.

Stenungsbaden i gryning från bron

De röriga rören i Stenungsund

Av Sofia - Torsdag 16 okt 23:21

En fullspäckad dag med otroligt intressanta föreläsningar och matnyttig information. Fokus på civil beredskap med inriktning mot industrin. Nätverket Svenska Industrikommuner med cirka 25 st kommuner hade sin höstträff i Stenungsund. Representanter från MSB, försvarsdepartementet, SKR, Chalmers var där och föredrog samt VD för kemiklustret i Stenungsund. Diskussioner om ansvar och rollfördelning, utmaningar och möjligheter.

Nackdelen var alltför hårda stolar att sitta på. Det var nog det enda som var minus. Supergod mat och underbart skön lunchpromenad på tio minuter i strålande sol vid havet.

Dryga timme före middagen var det fri hopp och lek. Jag promenerade till Tjörnbron och njöt av oktoberväder när det är som bäst. Oändligt vackert!!

Fantastisk underhållning vid middagen och god mat. Hamnade vid bord Oxelösund, Ludvika och Gislaved. Politiker och tjänstemän från olika kommuner. Det är det bästa med dess dagar, att utbyta erfarenheter med andra och dryfta utmaningar och möjligheter. Man lever i sin egen Nässjöbubbla dagligen. Man får lite perspektiv när man träffar andra.

Natti!

Presentation

Fråga mig

14 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
<<< Oktober 2025 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik

Text o bild


Ovido - Quiz & Flashcards