Alla inlägg under juli 2025
När man kommer till en ny plats tar det ett litet tag att känna in den, lära känna omgivningen. Bästa sättet, tycker jag, är att promenera. Vi blev dock förvånade i morse att det var beckmörkt kl halv sju. Just den detaljen är man inte van vid hemifrån. Klockan halv åtta gav vi oss iväg på en liten runda. Upp, upp, upp i två kilometer på snirkliga grusvägar till vi nådde stora vägen och givkblitectill. Igår när vi kom hit med den lokala taxin kändes det som vi mötte oss själva i kurvorna.
Det är hejdlöst vackert här. Vart man än tittar. Å stället vi befinner oss på, så fint. Känns overkligt och som att vara i ett paradis. Våra hus ligger i en dalgång med höga berg runtomkring. Värmen är lurig och solens strålar likaså. Efter frukost idag badade vi ett bra tag med alla Jonas barnbarn. Det gäller att passa på medan det fortfarande inte är så varmt. Ungarna äääälskar detta och de vill typ aldrig gå upp, inte jag heller.
Nu är det siesta som gäller. Återgår till en av de semesterpocket jag köpt. Ikväll blir det nog en liten lugnare kväll än igår. På grund av flygförseningar och felkörningar åt vi pizza i omgångar vid halv elva på kvällen. Alla var supertrötta och en natts god sömn reparerar.
Ha en fortsatt fin söndag!!
Vackra omgivningar
Utsikten från vårt rum
Morgonpromenad
Frukost
Poolhäng
Pool full med barnbarn
Sarongen jag fick av David och Matilda från Thailand kommer väl till pass.
Nattens sömn var orolig. Jag kan sova på planet upprepade jag för mig själv flera gånger och till slut somnade jag om.
Pirrig i magen, som alltid när man ska iväg. Vi åkte hemifrån vid sju, svängde in på kyrkogården vid Vallsjö kyrka och satte nya blommor på pappas grav. Rosa rosor som jag köpte igår och blandade med fina lavendel från vårt land. Slängde de gamla blommorna men återanvände veteaxen från en av de förra buketterna. Vete och pappa - det hör liksom ihop.
Växsjö flygplats var verkligen mysig. Älskar små flygplatser. Man kan inte gå fel, ha ha.
När vi satte oss i planet fick Jonas ett SMS från sin dotter. Alla andra som ska med p resan reser från Göteborg och deras flyg var försenat fyra timmar. Det innebär att vi får vänta på dem lika länge när vi kommer fram. Kul! Vi vet inte vart vi ska mer än att vi ska vara nån stans i Casares, drygt en timmes bilfärd från Malaga, söderut och uppe i bergen.
Allt löser sig på något sätt.
Vi landade vid 15 och försökte minnas de 13 grader som var på Växjö flygplats. Nu är det 30 grader och inte ett moln - de har de nog inte uppfunnit i Spanien. Blå blå himmel. Vi tog en taxi till Casares och nu sitter vi på en restaurang i den mysiga lilla byn och inväntar vårt resesällskap. Vi har inga nycklar till huset där vi ska bo.
Må väl och ha en fortsatt fin lördag!!
Väntar på flyget
Väntar på flyget o leker med Snap
Spanien
På jakt efter skugga och svalkande dryck i Casares
Nu är resväskan packad sånär som på necessärer. Min ekonomiske man bokade EN stor resväska på två så det blev inte lätt. Kvinnor och alla grejer vi ska ha med. Stella sa till mig häromdagen- tänk outfits. Jag har tänkt outfits så nu kan jag vara borta fler dagar än en vecka, ha ha. Detta har jag dock inte talat om för Jonas. Han fick packa lite kläder i sin ryggsäck. Killar behöver inte så mycket, verkar det som.
Sen kom Jonas på häromdagen att han måste ha ett bröllopstal till sin dotter. Har inte haft en tanke på det. Har haft lite annat att fundera på. Dikt till far och examenstal till Johanna. Minns när Jonas äldste son gifte sig 2017 i Ottawa. Då skrev jag Jonas tal och översatte till engelska. Jonas läste det med bravur inför 250 gäster. Miccans tal har han skrivit helt själv, från hjärtat. Viss hjälp, råd och stöttning från mig förvisso men det blir så bra.
Resfebern är faktum. Regn här i Solbacka och ikväll sitter vi inte ute. I morgon blir det 30 grader lite drygt när vi landar. Från Växjö till Malaga på förmiddagen. Vidare med hyrbil till Casares uppe i bergen. Förutom Mallorca har jag aldrig varit i Spanien. Det blir spännande. Tapas, Cava och Sangria. Vad behöver man mer liksom? Ett nytt land att skrapa fram på vår reseplansch på väggen i sovrummet.
Ha en fin kväll och ha en fin semester alla som gick på idag!!
En vacker ampel på altanen. Vi får se hur fin den är när vi kommer hem.
Jonas fixar bröllopstal till sin dotter
Återigen en underbar semsterdag att vakna till. Något svalare temperatur, eller rättare sagt, mycket svalare. Gillar det. Då kan man träna utan att smälta bort. Solen kröp fram efter en mulen morgon och jag åt knäckebröd på altanen. Vattnade upp alla blommor samt växthuset. Sedan satte jag mig och virkade. Ringde och kollade läget med mamma. En viktig syssla. Tomheten hon känner efter pappa är enorm och saknaden är stundom outhärdlig, såklart. Det gäller att ta en dag i taget och funkar inte det, får man ta en halv dag i taget ? som någon klok person sa, minns inte vem.
Idag käkade jag lunch med kollegan Cecilia och våra döttrar. De sommarjobbar båda på tekniska så jag hämtade upp dem i sina målarkläder vid Åkersborg där de målar om ett förråd. Vi åkte till restaurangen Stam på Träcentrum. Fyndigt namn. Nyöppnad sedan ett tag tillbaka. Otroligt god mat varje gång jag varit där. Idag var det sommarbuffé. Färskpotatis, sill, köttbullar, god skinka, ägg, sallader av olika slag plus ett mycket gott hembakat bröd. En härlig stund.
När jag kom hem tog jag tag i packningen inför nästa veckas resa. Hur mycket kläder går det åt i 30 graders värme. Man lär väl mest gå i biknini om dagarna tänker jag. Däremot kräver veckans bröllop ett antal outfits. Jag har nämligen inte bestämt mig för vad jag ska ha på mig. Jag får packa ned allt så får dagen utvisa vad jag känner för. Läser de sista meningarna och känner ? fy, vilka i-landsproblem. Har redan börjat oroa mig för flygresan till Spanien. Suck ? varför ska jag vara så rädd för att åka upp i luften. Kanske är det mitt kontrollbehov som spökar. Lilla jag har absolut ingen påverkan på fenomenet stora plåtfarkoster som kan lyfta upp i skyn. Det övergår mitt förstånd hur det ens kan fungera. Känslan av att få fast mark under fötterna är en sådan lättnad, alltid.
Ikväll kommer Henry och Alexandra på lite enkel grill. Alltid lika mysigt att få hem nära och kära.
Ha en fortsatt fin torsdag!
Nöjd efter en go löpartur
En helt ljuvlig dag har passerat. Upp med tuppen eller rättare sagt med Jonas. Svarade på några mejl, drack starkt kaffe och en skål yoghurt. Passade på att gå en långgrunda innan värsta värmen. Det var 18 grader när jag gick kl 07. Postade ett brev i stan. Mitt godkännande för en släktings testamente. För tre år sedan fick plötsligt pappa en moster. Hon var några år yngre en far. Hon föddes utom äktenskapet och det var ju på den tiden fy, usch och skam. Sorglig historia. Så fort de fick veta sökte mamma och pappa upp henne på Bryggaren i Sävsjö och drack kaffe några gånger ihop. Hon var glad för det. Hon har vetat i hela sitt liv. Tänk om de fått träffats tidigare- så mkt de hade haft gemensamt och kunnat prata om.
Jag tog en cappuccino på Espresso House och kände verkligen semesterlyx i kroppen. Medelhavsvärme och ledigheten framför mig.
Hem o bada - det var åh så skönt. Pratade med trevliga grannar vid badplatsen. Tvättade sängkläder och skulle hängt ut på tork men vädret tog en annan vändning. Det började regna. Behövligt. Jag virkade på altanen och det var fortfarande varmt. Medan jag virkade lyssnade jag på sommar i P1. Hann med tre styck program. De berörde mig på olika sätt. Men det tar vi en annan dag.
Nu väntar bad, solen är åter här och lite svalka är sååå gott.
Ha en fin onsdagskväll!
En cappuccino kl halv nio efter promenad till stan. Mysigt!!
Gick upp med Jonas vid halv sex. Älskar dessa fina sommardagar när morgonen är bäst. Ska man springa en sån här dag gör man det lämpligast innan värmen kommer. Lyssnade till sommarprat Klas Eriksson och vet ni hur svårt det är att springa med gråten i halsen. Det gick bara inte. Det var för starkt och sorgligt. Han berättade om hur de samma dag som deras dotter skulle födas, dog. Han beskrev det så oerhört fint. Ett sånt sommarprat skänker mig mycket tacksamhet. Fyra helt fantastiska förlossningar - även om det gör ont, ont, ont - och fyra fantastiska välskapta barn. Att tänka tanken att man inte skulle få ta med sig ett bylte hem, det är ofattbart.
Knäckebröd och starkt kaffe på altanen och man bara njuter. Vilken morgon. Spegelblank sjö, vindstilla och ensam med alla tankar.
Idag åkte jag och min bästa kollega och vän Cecilia till Torset för att hälsa på mor. Vi startade med lunch i Vallsjöbaden som denna säsong drivs av Kulturhuset i Sävsjö. En god räkmacka intill Vallsjön i skugga - så gott och så mysigt. Sedan blev det kaffe med dopp hos mor. Härliga timmar och prat.
Hem och bada vilket behövdes. Oj vad varmt det var i Spexhultasjön. Säkert över 20 grader. 26 grader i luften. Bra inskolning inför nästa vecka i Spanien. Där är det varmare. Vatten, solfaktor 50 och hatt är det som gäller.
Det blir fler bad ikväll.
Fantastiska morgon
Frukost
Lyssna på detta!
En mysig lunch i värmen med vännen Cissi och mor.
| Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||
| 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | |||
| 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | |||
| 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | |||
| 28 | 29 | 30 | 31 | ||||||
| |||||||||