Senaste inläggen
Så var man här igen. På Telia-butiken i stan. Eller rättare sagt - den underbemannade Telia-butiken. Här är det alltid kö. Lördag förmiddag som torsdag eftermiddag. Otroligt vänliga o duktiga är personalen dock!!!! Förra gången tog det en timme att försöka få ordning på Davids mobil och det slutade med att han fick en ny. Nu nya grejer.... Nån kompis tog hans mobil i veckan - förmodligen på skoj - men resultatet blev mindre skoj. Kompisen bytte kodlås o glömde sedan bort vilken kod det var...... Uuuurk!!!
Efter faderns diverse omstarter o chat-samtal med support på både Halebop o Apple sitter jag åter i kö och väntar på hjälp. Under tiden går klockan o om tjugo minuter väntar en släpkärra på Jysk inkl. hjälpsamme Jonas. En bredare säng har Elin blivit lovad av sin mor om hon fick sin lgh såld..... Eftersom modern hon fick det får Elin sängen. Å andra sidan KAN den sängen hon ligger i nu inte flyttas en gång till. Kanske jag hugger upp den o eldar den ikväll.
Jag är en snäll mamma! Punkt och slut! Men curlingstenen runt foten är tung....ibland...
Kram
Jag har mycket plats där. I mitt hjärta. Ett utrymme som för vissa är oändligt och gränserna är extremt töjbara. Det finns mängder med människor där. På olika vis. Personer kan ha passerat men var och en av dem har en plats där någonstans och på något sätt, utrymmet kan variera av olika storlek. Plats finns det hursomhelst för många. När det gäller det emotionella har jag enligt någon mycket kär vän ”världens varmaste hjärta” och den bedömningen är kanske den finaste man kan få.
Nu har jag tydligen också rent fysiskt ett lite för stort hjärta. Misstankar finns i varje fall. Musklerna i kroppen mår bra av att jobba på bra och då är det ingen nackdel att de växer. Annorlunda är det med vår centrala pump. Jobba ska den och helst mycket men att denna muskel ökar i storlek är inget positivt. Har googlat om fenomenet och kommit fram till att elitidrottare kan råka ut för det här. Nej, jag ligger inte direkt på latsidan när det gäller motion och träning men från mina doser jämfört med en elitidrottare är väl och ta i. Å andra sidan tyder ju vilopuls och andra värden på samma sak så….. Efter diverse undersökningar under hela vintern ska jag nu göra om ultraljudsundersökningen på hjärtat. Jag hoppas innerligen på att de har fel och att jag kan sluta o tänka på det där…. Jag ÄR ju pigg!
Kollade reprisen av lördagens låtar av Mello nr. 3. Jag tyckte nog att Jon Henriks jojk var en värdig finalist. En jättefin låt och framförallt en helt ny typ av uppbyggnad. Det fanns ju inga verser – bara en enda lång refräng (?). Tänka nytt helt enkelt. Kristin Amparo med See you var en underbar låt i mina öron. Hur den kan slå internationellt är kanske tveksamt men låter man som Adele så är ju kanske saken biff.
Ha en fortsatt fin kväll!
Så häftig hon är Kalla. Vilken tjej. Jag såg henne inte men det var något visst på jobbet där vid 13-tiden..... Det låg i luften..spänningen. Det lär bli ett guld till. Ett bragdguld! Stort grattis Kalla och Sverige! Extra kul att norskorna blev rejält utklassade (varför känner man alltid så betr. Norge?). Personligen är jag så in i bängen trött på Northug så jag orkar inte se honom på bild längre. Måhända är han duktig i spåret men vilken pajas. Å ingen rolig sådan! Men media kan han flörta med med tanke på allt utrymme han får.
Summering av gårdagskvällen. Årsmöte Centern i vårt disktrikt. Tre små rätter på Matlyckan mättade alla som var där. Gäst för kvällen var Gunilla Hjelm (förbundsordförande för Centerkvinnorna). En mycket skarp och duktig politiker som inspirerar. Årsförhandlingarna är ju sådär kul om jag ska vara riktigt ärlig men å andra sidan är de ju viktiga såklart. Satt o funderade medan alla viskade "ja" på ordföranden P-O Holsts fråga "kan förslag....godkännas"... Tänk om nån utbrast NEJ högt och tydligt. Vad paff man skulle bli? Det var så det kanske gick till på SD's årsmöte när osämjan spred sig med tanke på artikeln i dagens tidning. Tänk o varit en liten mus i något hörn där...?
Snart dax för föräldraråd Åkers förskolor och fritids. Mitt första möte som kontaktpolitiker. Spännande. Det är inte långt så jag tar mig en promenix i februarikvällen. Å vad jag längtar till våren! Undra just om Kalla längtar....hon längtar nog efter mer snö...
Ha en fin kväll!!!!
Min mamma har mycket klokt uttryckt att ”småbarnstiden är fem minuter av livet”. När man var mitt uppe i alla, just småbarnsbestyr, som blöjbyten, amningar, matportioner, sovrutiner, förkylningsperioder kändes det ju såklart inte så. Men nu, när man har barn som klarar sig själva – alltså de svälter inte ihjäl om de får vara hemma själva några timmar, känns det verkligen så. Vilken kort period det var.... Å ibland kan jag sakna den där tiden. När små problem var just små. Nähä – var inte potatispurén så god, vi får testa i morgon igen eller så får vi prova palsternacka istället….
En sak jag minns och saknar är tiden 1—7 år…. Den tiden - då man faktiskt fick bestämma vad de skulle ha på sig - känns idag mikroskopiskt kort. Då fanns det en del fina klänningar i Johannas garderob. Vissa av dem ärvde både Elin och därefter Stella. I två års tid hade hon en av farmor egensydda guldkjol och den användes flitigt varje dag. Hon hade förresten två – den första blev utsliten…så Mai fick sy en ny. Hon tillverkade papperskronor på löpande band och hon VAR en prinsessa. Nu har det varit linne alternativt hoodtröja + jeans länge länge. Det är förvisso snyggt men nååååååågon gång kunde man ju får se sina äldsta döttrar i klänning/kjol. Som lite omväxling……menar jag och vill inte alls genusstämpla… Både Johanna och Elin är synnerligen säkra i sin smak och stil och jag funderar inte ens längre på att köpa kläder till dem som de inte har godkänt. Bidrag välkomnas bekant mer än mammas klädråd.
I går fick jag ett MMS av Johanna. ”Den här har jag beställt” stod det under bilden. Bilden visade en klänning…!!! Världens vackraste. Till studentbalen i juni. Då ska tilläggas att hon i snart tre år har sagt att hon absolut INTE ska gå på nån bal.... Ja, ja har jag tänkt – hon tänker nog om och jag har sett henne framför mig….i linne och jeans…på röda mattan...vilket skulle bli ett något udda inslag i allt glitter och siden. Därför är jag så extra glad nu att hon dels har bestämt sig för att gå på denna tillställning och dels för att hon har köpt en mycket fin skapelse. Å jag är priviligierad för jag har fått se den. Jag är förvisso finansiär och det var nog enda anledningen. Vår egen Taylor Swift kommer bli så fin. Prinsessan blir balens drottning!!!
Prinsessa - här med jeansklänning...dock utan krona...
Nu är du tramsig Kung Bore! Ett tjockt lager vit snö och milda grader. Vilken dålig kombo. Ska du ändå hålla på så ta ifrån tårna och krydda allt med lite minusgrader – annars är det ju liksom ingen idé….eller? Dagens löparrunda valde jag att lägga på asfalterad landsväg – underbart med fast mark under fötterna. Kanske inte de roligaste vyerna (med tanke på att Spexhult och dess vackra vägar är nära) men jag ville inte springa i blöt snösörja. Å visst ser bilförarna jag möter förvisso lite irriterade ut - med all rätt men även om man kan ifrågasätta mitt val av löparväg gör JAG inget lagbrott. Jag har rätt att vistas vid kanten av vägen men de allra flesta jag möter kör INTE i 80 km/h. Hastigheten är betydligt högre. Ovan argument hjälper ju dock föga om det skulle hända något – bilplåt är hårt.
En tvättdag och lägenheten är belamrad med plagg, handdukar och mängder med strumpor. Strumpracet gick förvånansvärt bra idag. Bara EN udda strumpa kvar när jag parat ihop resten. Bra! Längtar till en ny stor fräsch tvättsuga....inte länge kvar nu till flytten går... Några timmar på jobbet och jag ägnade mig enbart åt detektivarbete. Någonstans skriver vi av för lite på (någon) investeirng eftersom kapitaltjänsternas utfall diffar mot budget första månaden detta år. Någonstans i systemet har avskrivningstiden blivit för lång och detta måste hittas. Här finns inget hokus-pokus knep och ”trycka-på-knappen” moment utan det är leta leta leta som gäller. Två goa ostmackor, en termos kaffe och Rix FM i bakgrunden gjorde ändå denna söndagseftermiddag hyfsat trevlig.
Ett BUS-möte hann jag också med. Nej, vi busade inte, BUS står för Barn-och Utibldnings samtal inför kommande arbetsutskott och nämndmöte. Alltid trevligt att träffa övriga förtroendevalda från andra partier i vår grupp. När jag körde hem upptäckte jag att Kung Bore hade tagit i från tårna... Det glittrade i marken och det var isgata i Nässjö stad.
Nu är det några timmar kvar av denna helg och jag laddar om för ny vecka. Årsmöte Centern, Föräldraråd Åker, Utvecklingssamtal David fyller måndag, tisdag och onsdag….
Ha en fortsatt go kväll!!!
Det har hittills denna helg varit en härlig mix....av mycket. Allt ifrån gårdagens Caffe Latte, dukinköp på Åhléns, hamburgare Bobby Orr på O'Learys, film på Bio och dagens regionträff Centern på Träcentrum. Olika saker och trevlighetsgraden är hög - på ALLT!
Fredag - en hektisk men kort arbetsdag. Slutade tidigare och tog en Caffe Latte innan tåget gick till Jönköping. Ville till Åhléns - en affär som jag verkligen saknar i Nässjö. De har hela sortimentet till hemmet och ett mycket bra klädmärke VERA. Näpp, jag köpte inte ett plagg, dock en jättefin löpare som jag ska premiärlägga på bordet i mitt nya radhus den 1 april. Sedan blev det hamburgare på O'Learys. Häftigt att de i menyn hade en hamburgare med namnet Bobby Orr (världens överlägset bäste hockeyback på sin tid). Han åkte skridskor och slogs inte.... Jonas ville såklart ha just denna burgare (o jag med) eftersom han är en stor idol av Bobby, han har träffat honom och har en finfin autograf av honom.
Sedan hade jag lyckats med konststycket att boka två bio-biljetter i STOCKHOLM så hela vårt besök höll på att faila. Men vi fick två platser bredvid varandra (längst fram) så nackspärren kom som ett brev på posten. Å för er som nu sitter och undrar vilken film vi såg så var det just precis det ni trodde.....50 nyanser av honom....Mr Grey. Blev inte alls speciellt begeistrad. Men de andra fem filmerna kanske blir bättre (filmen tog väl halva första boken).
Idag har jag tillbringat många timmar med mina Center-kamrater på regionträff på Träcentrum. Nyttigt och intressant. Jag blir så otroligt inspirerad av alla kompetenta och erfarna politiker. Som ny vill man lära sig fort fort och jag suger verkligen åt mig information och kunskap. Dagens höjdpunkt var nätverkande för alla som jobbar i BU-nämnder. Så härligt att få höra hur andra jobbar i sina kommuner. Dessutom möter man en sådan här dag många nya mycket trevliga människor.
Nu är det lördagkväll. Snart dax för promenad till goa grannar till Jonas. Mello kommer förhoppningsvis att gå lite lite i bakgrunden....
Ha en fin kväll alla läsare!!!!
Tog en Latte innan vi tog tåget till Jönköping. Latte händer sällan men det gott (ibland).
Fredagskänsla av stora mått. En Staropramen på O'Learys... Inte helt fel.
....Jonas tyckte dito....
Hamburgare Bobby Orr - sååååå god!!!
Fin tavla hemma hos Jonas. "To my friend Jonas
Hans-Göran Johansson (pappa til Annie Lööf) o Rune Backlund - två inspirerande o duktiga politiker!!!
Dagen började med VIP-shopping. På HM. 20% på HELA BUTIKEN. Vem går inte dit då.... Dessutom "fick" jag 200 kr av den snälla klädjätten för några dagar sedan eftersom jag handlat så duktigt under förra året. Men jag är mindre duktig nu för tiden (eller så är jag duktigare, beror lite på hur man ser det....) de äldsta töserna köper sina kläder själva och får sina egna bonusar. Vi bjöds på frukost oxå!!
Gladdes åt att tidningen tog in min insändare idag. Många har kommenterat det positivt och jag är i varje fall inte ensam om att tycka som jag gör även om jag är medveten om att vissa tycker precis tvärtom. Och det är ju tillåtet! I vårt land!!
I morgon är det regionträff med Centern på Träcentrum. Ska bli intressant. Ser fram emot att prata med andra som sitter i BU-nämnder. Utbyta...eller rättare sagt "få lite" utbyte... Jag har ju nyss börjat!
Ha en fortsatt fin kväll!
PS. En vecka sedan jag sålde min lägenhet. Lyckoruset är konstant!!!
Ibland försvinner det sunda förnuftet när prestige, politik och olika tolkningar strider om utrymmet i diskussionen. Jag vet att regler och bestämmelser och nya regler och bestämmelser måste gälla men när man bedömer och tolkar olika beroende på plats ökar åsikterna i antal och man blir som vanlig människa och mamma ibland ändå lite uppgiven. Allt ska dras till sin spets och till slut har vi snott in oss i ett samhälle där vi gör skillnad på folk trots att vi inte skulle göra skillnad på folk.
Alla individer har rätt till samma förutsättningar för att lyckas i livet. Vi föddes så. För den skull är livet inte alltid rättvist. Det finns så många hinder. Vissa av oss föds i fattiga länder där mänskliga rättigheter är nada och förtryck är vardag. Vissa av oss föds med sjukdomar eller får under livet sjukdomar som ger oss handikapp och därmed livslång medicinering. Vissa av oss har inte förmågan att gå och ta sig fram hur som helst. Sådant som är självklart för vissa är helt omöjligt för andra. Vissa av oss har inte tillräckligt med pengar. En begränsning som i många sammanhang kan vara extremt jobbigt i vårt konsumtionssamhälle.
Det har pratats mycket om diskriminering på senaste tiden. Använda loft eller inte? Hiss eller inte? Är det rimligt att installera en hiss upp till ett litet loft – en yta som är utöver behovet för verksamheten – p.g.a diskriminering av barn med funktionsnedsättning. Verksamheten och pedagogerna får dagligen ta ansvar och se till att man behandlar alla lika. De går till skogen, de går till lekplatsen och jag är helt övertygad om att de hanterar detta inkl. en trappa upp till loftet på ett proffsigt och naturligt sätt. Självklart!!!! ska vi anpassa våra offentliga byggnader och platser så att ALLA människor har rätt till dem. Ibland får man ju ändå ställa sig frågan vad som är nödvändigt – och framförallt - till vilken kostnad? En helt annan aspekt på det hela är hur vi SKA tillämpa byggnadsreglerna. I Nässjö måste vi ha hiss för att vistas på ett bonusloft (dock inte för två år sedan betr. Stensjön och Fredriksdal) men i Vetlanda kommun går det fint att vistas på ett exakt likadant loft utan hiss. Att man kan tolka saker så olika mellan två kommuner är ytterligare en fråga man kan ställa sig
Jag har en väninnan som har en dotter på högstadiet. Dottern har pendlat högre och djupare i tonårskarusellen än normalsnittet av ungdomar. Eller så kanske hon bara har haft lättare för att uttrycka sin aggression mot omvärlden. Den finns tonåringar som mår kasst i det tysta – som ingen når. Denna dotter är extremt skoltrött – hon hatar verkligen skolan. Matten är värst! Att öppna böckerna tar emot. Spärren är enorm. Mamman ser hur dottern lider men står hjälplös bredvid och tittar på. Mamman försöker så gott hon kan, att stödja, hjälpa och peppa. Hon kan dock inte räkna ut talen åt dottern. Det måste hon göra själv. Man måste gå i skolan – vad är annars alternativet? Mamman känner att resurserna inte räcker till i skolan. Jag bara önskar att denna dotter kan se ljuset i tunneln – att våren hjälper henne på traven så målen nås – för detta år. Denna dotter har också ett funktionshinder. Inom sig! Men hon sitter inte i rullstol. Det är som övriga psykvården. Få känner att de blir hjälpta. När BUP inte fungerar….hur ska hon fungera? Får hon kosta lite extra i skolan? … En hiss kostar mellan 100 000 –150 000 kr att installera – lägg till 10—15 tusen i underhåll/skötsel per år. Det kan gå fem år utan ett funktionshindrat barn blir inskrivet på Åkers förskola. Summan växer…. Pengar som kanske kunnat hjälpa andra barn i skolan genom en extra personal/resurs i skolan…
Vad lägger vi pengarna på? Vad är viktigast? En ständig avvägning när vi tampas med våra olika budgetar. Både i familjen, i verksamheten och för hela kommunen. Vad är mitt barn värt? Vad är ditt barn värt?
| Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
| 1 | 2 | ||||||||
| 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | |||
| 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | |||
| 17 | 18 | 19 |
20 | 21 |
22 |
23 |
|||
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
|||
| |||||||||