Senaste inläggen
Ville vara lite läcker för en gångs skull... Vara lite lyxig och göra nåt som jag inte alltid gör. Jag läser så mycket fint och gott men ändå blir det oftast det vanliga en fredagskväll... Det ÄR inget fel på tacos - jag skriver inte det. Men ibland kanske man skulle vidga vyerna något och göra...just annorlunda. Jag har nyligen läst om serranorullar. Fyllda med ost och färska fikon. Har ALDRIG köpt färska fikon och idag blev det alltså en vända till ICA för att köpa detta och serrano-skinka (eller prosciutto eller parma) - går nog lika bra?? Vilket som är dyrast/bäst - keine ahnung.
Tänkte ta några fikon men tog TVÅ när jag såg priset. 13 kr styck = STYCK! Shit - är det rent guld jag köper. Det måste ju vara nåt så in hästväg gott? Min man kollar nu mycket koncentrerat på fotboll (träningsmatch Sverige - Serbien) men han lär ju kika in på bloggen med tiden... Det kommer att styrka hans argument att inte handla Kvantum kan jag ju tillägga. På fatet på bänken ligger nu serranorullar fyllda med ost o färska fikon (jo, jag tjuvade en innan och det var himmelsk gott). Om det sen berodde på att de var fyllda just med färska fikon eller om jag är hungrig så jag kan dö, är frågan... Till detta serveras ljummen färskpotatissallad med fetaost, sockerärtor, salladslök, tomat och en god vinäger.
Frågan är vem som blir lyckligast över kvällens kulinariska äventyr. Tacovana tungor lär inte jubla men jag som nyss har blivit lite läcker är ju nöjd och glad!! Bon appetit!
Vädret....njae - försöker inte tänka så mycket på det. Det blir bättre då. Jag vill att det ska vara fint i morgon när Elin ska dansa i Stadsparken och Höglandskåren ska spela och fina Pernilla Fogelström ska sjunga vår Sverigedag till ära!!!! Sol och vackert väder TACK!!!!!
Go kväll!!
"Juninatt blir adrig av, liknar mest en daggig dag". En strof från en av de vackraste dikter jag vet. I varje fall en av de dikter som framkallar känslan av hur något är. Kan se och ta på skymningstimme som inte riktigt vill och solen som krampaktigt inte vill släppa taget om vår del av världen och låta natten bli av. Dikten "Juninatten" av Harry Martinsson har jag publicerat förr under junis första dagar så den finns på bloggen för den som vill läsa.
I dag har jag fått tillsänt mig en dikt från en vän som var så otroligt tänkvärd och vacker. Jag avslutar denna den 4:e juni med följande rader och skänker några extra tankar till två av mina vänner. Min bästa vän Susanne som jag av någon outgrundlig tanke glömde att omnämna i min blogg den 25:e maj (vilket är hennes födelsedag). Några extra tankar till min "syster" Johanna Brodd som firar sin födelsedag just idag!!! Grattis!
Var glad, min själ, åt vad du har:
Nu har du hundra sommardar,
och detta är den första.
När solens lopp sin ände tar
så har du nittionio kvar,
och någon blir den största.
Giv noga akt på var du står:
i morgon är med ens igår,
den går så fort att vandra.
Lägg märke till att vad du får
är hundra sommardar per år.
I morgon är den andra.
” Kajenn” Caj Lundgren
Den korta värmebölja som inträffade för någon vecka sedan.....var det sommaren för iår? Eller?? Jag vet att jag är lite gnällig nu men fy fasen va lessamt det är med rusk och alldeles för kalla och hårda vindar. Satt i och för sig ute på altanen igår och åt men det gick åt både gasol- och elvärmaren för att få till en behaglig tillvaro. Å nån grill blev det inte. Min man uppskattar inte att stå och huttra fullt påpälsad vilket jag förstår men vad är det för fel på fläskfilélåda?
Såg en bra film igår kväll...o lite märklig. Micke Persbrandt i huvudrollen och han inleder ett förhållande med kvinnan till den flicka han har kört ihjälp utan att han talar om det. Lögner, känslor och nakna sanningar i ett virrvarr som ändå slutar med att fru Holm Storme sitter o gråter i soffan...av den fina upplösningen.
Dagen har inneburit mycket innefix. Mer tvätt, mer strykning, mer städning....kunde ju va trevligt med lite såpa-doft för en gångs skull. Läcker söndagsmiddag i form av ugnspannkaka - jajemen - det går så bra så bra. David fick förlust mot Jönköping Södra med 7-4 men målvakt som han var i denna match gjorde han en superfin insats till trots.
Nu ska jag ta mig en söndagspromenad. Fleece på och min favoritlista på Spotten i öronen. Eftersom vädret är som det är kommer det bli mycket frisk luft. Man får vara glad för det lilla - att det inte regnar!!
Ha en forsatt fin söndagskväll!!
Rubriken är en tid. På ett marathon. Sitter och är helt galet imponerad. En kille från Nässjö sprang in som 14:e man (8:e bäste svensk) på Stockolm stadion idag. Han slog sitt personliga rekord och fick alltså tide 2.34.47 Känn på den!! Går inte riktigt o fatt hur snabbt man springer då...typ 3,6 min per km. Det är SNABBT!!! Dessutom är killen i fråga född 1971 - alltså inte purung om man jämför med de där kenyanerna som brukar ligga i täten.. Dessutom var årets förutsättningar inte så goda - hård blåst och kallt!! Stort grattis Frederick Karlsson! Så otorligt bra jobbat!!!
Mentalt sett är ett marathon för mig låååångt och då kan jag inte tänka mig hur det skulle vara att springa det in real life. Väldigt mycket längre... Klart man är sugen..ibland...efter de löparpass som gått bra. Inte lika sugen när en runda gått mindre bra. Hur som helst - idag har jag i varje fall sprungit 36% av ett marathon. 15 km och det gick kanon trots hård vind vilket gör det lite jobbigare. Solen var ändå varm o skön!
Lite presentfix har vi hunnit med. I år har vi två studenter att fira. Två kusiner till barnen - Anton Karlsson den 9 juni och Alexander Storme den 15 juni. Inte lätt att köpa grejer till killar i den åldern.. Examenskläder till Elin - check! Hon kommer att bli så fin!! Födelsedagspresent till Sus - check!!
Ha en gooood kväll!!
Fick en present idag. En födelsedagspresent i förskott av min bästa Sus. En berlock av Thomas Sabo - ett vackert S som i Sofia (i mitt fall då ;). En go överraskning! Vi brukar ju byta både födelsedagspresent och julklapp och det är alltid lika roligt varje gång. Nu gäller det bara o hitta på en grej till henne...hon fyllde den 25 maj kan jag ju tillägga.. Jag har tillbringat hela dagen på Vetlanda kommunhus och passade på att ta en lunch med min väninna eftersom hon jobbar i dito stad. Thai-mat stod på menyn och en gång i bland är det saligt gott.
Anledningen till Vetlandabesöket var projekt nytt-ekonomisystem-hur-jobbar-vi-idag-hur-jobbar-vi-smidigare-i-framtiden. Mina reflektioner var efter dagen att jag inte heller denna höst och nästa vår kommer att vara arbetslös. Allt det jobb som ligger framför oss är spännande men ingen kan nog ännu förstå vidden av det. En tanke som slår mig är att "vi ska till månen men vi har inte byggt raketen". Nej, jag är inte pessimist - bara realist. Morgonen startades med en bild på några människor från stenålder med citatet "Nej, jag hinner inte tänka nytt jag måste jobba". Å så är det ju. Alla älskar förändringar så länge man inte drabbas själv. Man måste ta sig tid att förändra, tänka och göra nytt!! Men jag har faktiskt bestämt mig. Jag ska se tiden an och INTE oroa mig. Allt löser sig på något sätt!!!!
Efter dagens slut gled jag in på Björns bokhandel. Köpte sommarpresenter till mina älskade barn. Anledningen är en liten liten belöning för ett väl utfört skolår!!!! Stella fick ett nytt Top Modell block med galaklänningar (nyhet - tips till alla föräldrar som har barn som älskar att måla dessa kreationer). Elin fick Manga-pennor (speciella pennor för att måla Manga-teckningar vilka Elin ääääälskar), Johanna fick nya riktiga ritblock och David fick ett litet spel. Ritgrejor för honom går fett bort.... Alla blev överraskade och mycket glada!!!! Att få paket på sin ofödelsedag är nog det bästa som händer!
Kväll i huset, torsdag och veckan är snart slut! Kramis
Vem hade inte varit glad för att få ett block med dessa fina klänningar....
TecknarStella (ja, hon ser lite rödgråten ut...hon slog i sin tå i trappen och det blödde ymningt....
Fick en fråga idag...via FB från min bästa Sus om vi skulle pricka in 18 maj nästa år för att bese Eurovisionsfestivalen i Stockholm. "Självklart" svarade jag. Det händer ju inte så ofta och jag har aldrig varit på nåt sånt evenemang - inte en delfinal ens, så det vore ju attans så trevligt. Min make hade ingen som helst förståelse för att man vill se spektaklet "live". Ändå tyckte jag han såg rätt nöjd ut där han satt i lördags och var åskådare...men som sagt det var ju inte live - utan på O'Learys. Fick sen veta att biljettpriserna kommer att kosta en sisådär 1500--2900 kr - hmm.... För vår familj skulle det ju vara en halv utlandsresa eller asfalt på garageuppfarten...eller...
Något som inte är så dyrt är Nässjös egen Cover Festival! Äntligen har jag köpt 2 biljetter till evenemanget! Så många bra band och uppträdande FÅR man inte missa. Fredagen den 15 och lördagen den 16 juni hoppas vi på massor av sol och värme och att vi inte behöver sitta/stå och huttra! Hoppas folk går man ur huse nu för att rikta stegen mot Stortorget och dess scener! Ska bli riktigt kul. 330 kr för en två-dagars och många timmars musik för det priset (om man jämför Mellofinal ;))) Sator, Dregen med Michael Monroe Band, Amazon, Kungens män, Top Cats, Linne Henriksson och många många fler...
Dagen har varit mycket bra. Mitt på dagen bröts arbetspasset av med en god lunch på Mezza med mor och far och nyvaken man (han jobbade alltså natt). Godaste fisken på länge!!! Mums! Hem o och ut o kuta! En ny slinga, ny väg och nya skogar. Fågelkvitter i öronen och syréndoft i näsan - kan det bli bättre? Knappast!
Ha en fortsatt underbar kväll!!!
Å så har appen äntligen kommit!!! Bloggplatsens egen app för iPhone och liknande smartmobiler. Det har annonserats om denna app i månader men det har dröjt och dröjt ännu längre.... Nu kanske det går och blogga lite lättare, typ när vi är på Gotland för man MÅSTE ju uppdatera omvärlden med vad som händer just mig??? Eller? Njae, det är nog både och... Tycker det är vansinnigt roligt när mina ord blir lästa men lika viktigt för mig själv att skriva. Får ofta frågan: Hur kommer du på nåt att skriva om? Å det gör jag ju inte alltid....men så när man likt professor Balthazar har funderat ett tag föds ett litet frö av något slag. Det kanske inte är så spirande i början men efterhand växer det till sig och slutar med ett ganska hyfsat och frodigt träd.
Drömmen är ju, vilket jag skrivit om några ggr, att skriva böcker och DÅ kan man ju fråga sig: Hur kommer de erkända författarna på sina historier. Man kan ju undra vad t.ex fröken Läckberg får sina blodiga idéer ifrån? Hon tar ju snart död på varenda kotte i Fjällbacka..
Njae, mord är nog inte min melodi men kanske till slut någon gång knåpar jag ihop mina memoarer och då - huka er i bänkarna för då smäller det!!!
Sådärja....igen - tanken var idag att skriva om medial och social trötthet....men det tar vi nån annan dag!!
Ha en fin kväll!!!
De klädde ut sig idag - alla niorna på Centralskolan. En kväll för några veckor sen när jag kom hem från en körövning skrämde Johanna vettet ur mig... Hon kom iförd sin outfit bakom mig o sa: "Hej" och först undrade jag om hon hade nån av sina killkompisar hemma... ;)
Hon lånade min ögonbrynspenna till skäggstubb och det slutliga resultatet som "snickare" var helt klart mycket bra. Hon blev titulerad "hen" av sina kompisar i skolan men själv föredrog hon att kalla sig "gubbkärring" ;) Jag förstod att det hade varit en mycket bra dag hur som helst.
Dagen som även har varit bra för mig startade med internmöte som idag ägde rum på den nyss invigda ungdomslokalen "Connection" i Sporthallen. Renoveringsprojekt som pågått ett bra tag och resultatet var såå nice. En lokal som är öppen 6 dgr i veckan och där ungdomar just samlas, umgås och har trevligt...vilket såklart hörs på namnet ;)
Efter jobbet var det dax för sommarfest klass 5A. Brännboll - match mellan föräldrar och barn, fika i gröngräset och så avslutningsvis överlämna blommor till lärarna för en SUVERÄN insats under vårterminen. Ett litet tack för det suveräna arbete och engagemang de lägger ned samt det enorma ansvar de har. Å gåvorna blev uppskattade!!
Å nu....vänta in sämre väder...hoppas det regnar av sig fort för jag hade precis börjat få smak på sommarklänning, shorts och linne...
Ha en fin kväll!!!
Vår egen snickare (eller snickarinna)?
Hen eller gubbkärring??
| Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
| 1 | 2 | ||||||||
| 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | |||
| 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | |||
| 17 | 18 | 19 |
20 | 21 |
22 |
23 |
|||
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
|||
| |||||||||