Senaste inläggen

Av Sofia - 6 februari 2009 21:42

Jag är så fascinerad över dessa människor - hur kan de lära sig dessa steg och göra det så bra? Ja, nu menar jag kanske inte Hasse A. och Carl-Jan, jag tänker i första hand på Alling, Bagge och Magnus S. Grymt impad är jag. Lite avundsjuk oxå kanske. Tänk att få ha dessa fina klänningar på sig och dansa med en som verkligen kan ; ) Ibland får jag dansa med pappa och han är en GUD på foxtrott och har lärt mig eg. allt jag kan. Men det bästa är att dansa med Ulf (min sambo). Det händer inte så ofta men när det gör det är det så ok.


Har gjort en jätte-, jätte, jätte-god kycklingryta med grönsaker, jordnötssmör, röd currypasta - MUMS!!! Till detta blev det min 2:a vinst i jobbets vinlotteri. Började jobbet i juni och vunnit 1 förstapris och 2 st 2:a-priser..... Tur i pel och otur i kärlek..... INTE jag INTE..


Natti, natti

Av Sofia - 5 februari 2009 21:06

....av denna veckan. Längtan till helgen är stor. Ändå har det varit en bra vecka. Inte på frisk-sjuk-fronten hemmavid i och för sig. Elin o Ulf är fortfarande dåliga och hostan håller dem vakna om nätterna.


Jag har under arbetsdagen suttit och letat efter "diffar" i bokföringen för en kunds räkning och gissa om jag blev GLAAAAD när jag till slut hittade den (speciellt som det är bokslutsmånad). Sån't stärker och dagen känns så mycket bättre.


Nu sitter vi framför "Lyxfällan" och trots att vi drömmer om lottovinster och Triss-skrap känns väl livet rätt ok om man jämför med dessa stackars människor. Hur lyckas de ha absolut noll koll?


Kvällens löparrunda gick hyfsat trots att jag kände orken tryta på slutet.. Men efter en lunch bestående av en skål keldasoppa med keso o kokt ägg kan man kanske inte vänta sig ngt annat ; )


Det känns KUL att gå till jobbet i morgon. Trots att det strular med vissa saker reder jag nog ut även denna månads "momsar". Kanske jag t.o.m kan fråga efter fler uppdrag? Milda makter - skrev JAG det?


PS. Om ngn vänlig själ kan hjälpa mig att rotera bilden så den stannar så vore jag glad. Har roterat den i "anpassa dina bilder" men det funkar ju inte...?


Godnatt

Av Sofia - 4 februari 2009 19:38

Är spekulant på flyt. Jag är beredd att betala en hel del för detta nu. Flyt på jobbet, flyt med känslor, flyt, flyt, flyt..... Minusgraderna biter mig när jag bortskämt tar mig från det varma Åhlénsgaraget den korta sträckan till jobbet på Öhrlings. Jag HATAR verkligen vinter, kyla, snö o is. Känner mig bara tillfreds när jag väl påklädd är ute på promenad eller löptränar (å det kan man ju inte sysselsätta sig med jämnt?).


Det går ju mot våren men attans vad det känns långt dit. Brrrr. Visst är en resa till Egypten härlig att se fram emot men just nu skulle jag lätt kunna byta bort den mot en kamin/öppen spis.....


Natti

Av Sofia - 3 februari 2009 20:36

Go kväll!

Äntligen hemma efter en lång dag. Nyss avnjutit en rejäl bit "Ramona" från pizzeria Jamaica som är en upplevelse så långt bort från GI man kan komma...men väldigt gott då och då.


Dagens början inleddes med att Stella tjurade ihop på väg till dagis. Hon ville åka vagn - en sträcka på c a 300 m. Hon är nästan alltid glad när jag lämnar henne men idag var hon otröstlig. En av de underbara dagisfröknarna tog hand om henne och inom mig vet jag ju att det går över ÄVEN om det är jobbigt för hjärtat.


Dagen flöt på och jag fick väl hyfsat mycket gjort även om jag aldrig tycker det är tillräckligt. Inte tillräckligt fort, inte tillräckligt bra..... Men det lär jag väl återkomma till många ggr.


Ringde några ggr hem under dan och det var inga pigga röster i luren. När min sambo bäddar ner sig - då ÄR han dålig - obs!! Ingen, absolut ingen ironi betr. män o förkylningar.... ; ) Elin lät inte heller så frisk.


Klockan 18.00 var det så dax för möte på Centralskolan inför Johannas debut på högstadiet. Ett bra och informativt möte. Klasserna splittras och efter år av erfarenhet verkar majoriteten vara mycket nöjda (i varje fall efter ett tag.......) När jag sitter där på mötet känns det ändå inte verkligt. Är verkligen min Johanna snart 13 år!!!? Ja, hon föddes ju 7:e maj 1996 så det stämmer ju. Men jag undrar ändå stilla - vart tog dessa 13 år vägen. Visst har man upplevt enormt mycket, bl.a tre goa barn till och allt därtill...... Det gick bara så fort!!!


Medan man lever får man hela tiden lära sig att acceptera förändringar även om det gör ont ibland. Vissa ggr gör det ondare. Jag fick t.ex acceptera att Johanna efter ihärdiga övertalningsförsök blev brunett (utan färg världens glansigaste bloda svall). Själv har jag ju alltid haft råttfärg och velat vara ljus - klart hon vill förändra sig!! Det man inte har vill man få. Å det man får vill man inte ha ; )



Godnatt

VAB

Av Sofia - 2 februari 2009 17:07

En ny vecka, ny månad, en ny oskriven dag visade sig bli en VAB-dag till.... Elin vaknade med huvudvärk, feber och förmodligen har hon samma smitta som David hade förra veckan. Jag lämnade Stella till dagis och skjutsade David till skolan. Skulle BARA vara med på jobbets månadsmöte som jag trodde alltid äger rum första måndagen i månaden.... Det blev dock inget möte så jag åkte hem till sjuklingen.


Nu har dagen snart gått till ända. Hämtade David o Stella tidigare och hade fullt upp hemma förstås. Nu är det löpning - satsar på en 14 km runda vilket ska bli såååå skönt. Min sambo ligger i soffan o mår "influensa"...men det var ok att springa ändå. Har ju Gbg-varvet den 16 maj att tänka på och vad gör 6 minus med Craft's underställ ; )


Hörs kanske i morgon

Presentation

Fråga mig

14 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12
13
14 15 16
17 18
19
20 21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
<<< November 2025
>>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik

Text o bild


Ovido - Quiz & Flashcards