Senaste inläggen

Av Sofia - 2 april 2021 19:52

Rubriken sammanfattar dagen väl. Startade dagen med frukost med kärt besök. Kusin Eva-Lena och hennes dotter Isabel var på resa mot Lund där yngsta dottern Maja bor och jag visste att hon skulle besöka mor o far. Då bjöd vi in dem på en titt och eftersom det passade i tiden med frukost fick det bli ägg, kaffe o macka.

Så otroligt kul att ha dem här. En riktigt mysig stund. Å mitt i allt glömde jag att fota. Hur kunde jag glömma att föreviga detta? Det får bli en bild när vi senast sågs - på hennes syster Mias femtioårsfest i Sollefteå för snart tre år sedan. Sommaren 2018.

Sedan blev det A6 o h jag var orolig för mycket folk men det visade sig vara precis tvärtom. Hur lugnt som helst. Vi köpte äntligen den där grillen vi behöver. Den gamla har utan överdrift gjort sitt. Kan lägga av mitt under en grillning o DET är inte kul.

Å så hem o montera. För man får ju aldrig nåt klart. Men jämfört med växthusmontering och dess instruktionsbok var detta projekt en sann dröm. Hur enkelt som helst och faktiskt riktigt roligt.

I morgon blir det premiärgrillning på ny grill. Spännande. Med tanke på investering ska den hålla många många många år.

Ha en fortsatt fin lång fredag. Lång och lång - den har gått med blixtens hastighet.

Jag och mina fina kusiner Eva-Lena o Mia på Mias fest för mångts år sedan.

Färdig och klar för att tas i bruk

Av Sofia - 1 april 2021 19:33

När jag var liten vet jag att vi hade ett ställe i skogen där det växte mängder av blåsippor. Som ett blått hav. Man fick inte plocka - de var fridlysta. Dock vet jag inte hur väl det överrensstämmer med verkligheten. Man får hursomhelst inte gräva upp och förflytta. Som alltid tycker jag ju blommor är vackrare på plats än hemma i vaser men visst plockade man. Marken mellan kyrkan hemma i Norra Sandsjö är varje vår precis vit av vitsippor och en och en o annan bukett har man ju dragit hem som barn.

Nu har vi blåsippor på den egna tomten. Det är varje år en häftig känsla och uppenbarelse då de visar sig. Men de får stå kvar, de är så enormt vackra i sin fulla men blygsamma prakt. Färgen är helt fantastisk. Såg dem idag och kunde naturligtvis inte låta bli att föreviga dem.

Stängde ned datorn vid kl 17.00 Påsken kunde inte komma sämre kalendermässigt sett. Skärtorsdagen den förste april och den ekonomiska uppföljningen mars kan börja. Sen går det bort hela fyra dagar som är röda. Kan inte fortsätta förrän den 6 april... och nämdsmötet ligger ju där det ligger. Men vet ni., ibland blir det så och jag ska INTE starta upp datorn under påsken för att kämpa vidare med uppföljningen. Faktum är att eftermiddagen hade ett flow utan dess like så jag ligger ändå bra till. En jättego känsla.

Ha en häääääärlig påsk alla!!!

Vackert så det gör ont.

Av Sofia - 31 mars 2021 20:08

Igår kväll tog jag en gofika på Espressohouse medan jag väntade på att Stella skulle dansa klart. När jag sedan gick därifrån, upp mot esplanaden stannade jag till vid ett par stenbumlingarna som är placerade lite här o var i stan. Dekorerade som fina påskägg. Så vackert. I skymningen gjorde de dig väldigt bra på bild. På sidorna var träden upplysta av ljusslingor och stadshuset i bakgrunden. Hur vackert är inte vårt Nässjö. När man inte är i stan så ofta ser man staden lite med andra ögon, eller nya ögon. Stolt Nässjöbo. Vi gör så mycket bra saker och även om kommunen kanske i mångas mening inte gör allt som alla önskar gör vi väldigt mycket. Kunde inte låta bli att fota påskäggen.

Nu när våren kommer saknar jag jobbet på plats ännu mer. När man droppade vinterjackan, tog en lunch nånstans med kollegan eller kollegorna. Det ser jag fram emot när vaccinationen når oss alla. Att åtminstone ha valmöjligheten. Nu kan jag inte påstå att jag gick ut och åt speciellt ofta. Men det är kul och gott en gång ibland.

Dagen har löpt på bra. Månadens sista dag och man stirrar lite extra. Har man fått med allt denna månad? Har mina medarbetare gjort det jag tjatat om, ha ha. Fakturahäxan som jag förmodligen kallas bakom deras ryggar. Hon som tjatar i slutet av månaden att fakturor ska tas om hand. Jag kan leva med det. Ordning o reda. Lön på fredag,

En fantastisk känsla ha ett ett meningsfullt jobb och att känna sig behövd.

Ha en fortsatt fin onsdagskväll!

Vackert! Häftig vy!

Vackra Nässjö

Av Sofia - 30 mars 2021 19:40

Oövervinnerlig - så har jag känt mig idag. De flesta dagarna nuförtiden är bra dagar även om känslan av otillräcklighet och tidsbrist ger dem en viss dassig nyans. Men vissa dagar har ett skimmer. En riktigt bra dag där jag fått så mycket bra gjort. Ibland bland bara flyter det på. Grej efter grej - check. Saker jag tyckte var extremt krångligt förra året känns i år helt självklart. En sån härlig känsla och jag skulle gärna vilja plocka ned den (känslan alltså) i en burk. Plocka fram den då nör den dassiga nyansen blir stark. För det kommer såna dagar oxå. När allt mer eller mindre känns peck.

Oemotståndlig är fikan framför mig. Cappuccino o mandelkaka på Espresohouse. Så gott. Boostade eftermiddagen med en löparrunda - en bra sådan. Då smakar det som bekant ännu bättre efteråt. Å nåt måste jag ju hitta på medan Stella dansar på Pigalle.

Å hennes dag har nog varit riktigt bra om du frågar henne. Ett par nya skor som heter Jordan. Det riktigt lyste om henne när DHL kom o levererade. Å det klart vill hon lägga ert antal studiebidrag på såna dojor. Varsågod! Hon fick iofs ett bidrag - hennes påskägg kan man lugnt säga. Hon hade dem dock inte på sig när vi åkte. De fick inte bli smutsiga....

Ha en fortsatt fin kväll!!!

Ren och SKÄR lycka

Måste ju fixa matchande naglar till skorna

Av Sofia - 27 mars 2021 16:58

Jag kan inte läsa böcker. Eller så är det precis det jag kan. Men inte normalt. En spännande bok kan jag inte lägga ifrån mig, sträckläser. Kan inte läsa bara två- tre kapitel, lägga undan boken o sen göra annat. Vill bara vidare in i berättelsen. Igår hade jag en sån dag. Köpte två pocket av Camilla Läckberg, hennes två senaste tror jag att det är. En bur av guld och Vingar av Silver. Lite lagom lättläst och med ett bra driv. Började läsa kl 6 när Jonas åkte till jobbet. Åt gröt kl 9. Läste två timmar till, sprang en runda och läste ut den när jag kom tillbaka - forfarande med löparkläder på. Skönt ibland att vara i en annan värld. Enkelt och billigt sätt att låtsasresa.

Idag har vi planterat våren. Hyfsat väder och det kan ju vara lite trevligt att se en färgklick i krukorna istället för vintertrött vissen ljung. Det är ändå Påsk nästa helg. Å som vanligt när jag ska handla penséer på Granngården finns det INGET kvar. Helt soprent. Klockan ett en lördag. Nu ljög jag iofs lite - det fanns tre plantor kvar.

Men Willys levererar. De sålde jättefina små plantor så hem o fixa. Det går åt lite krukor på all vår trall o alla trappor. Kunde varit mer men nånstans får man lägga ribban.

Å nu regnar det. Ett härligt vårregn som behövs men kanske inte just på de nyplanterade och nyvattnade penséerna.

Ha en fin kväll!

Plantera är våren

Ser lite ynkligt ut nu men snart så...

Ett litet bo

Av Sofia - 25 mars 2021 18:42

Idag har jag lekt. Som vuxen. I tre timmar har jag inrett det fina gamla dockskåpet som jag ?lånar? av mamma kan man väl säga. Alla gamla fina dockmöbler har legat nedpackade fint i sina lådor och kartonger, i typ 22 år. Inte sedan 1998 har jag haft skåpet möblerat. När barnen började bli fler och fler och det blev flytt på flytt var platsbristen nog anledningen till att det inte blev uppackat. Själva skåpet är i sig en väldigt bra förvaring vilket jag har brukat flitigt.

Jag minns när mamma en gång i början på 80-talet köpte skåpet och möblerna av min morbror Sture. Vilket jobb hon la ned. Lutade av ett flertal lager färg så dess trävita färg kom fram, tapetserade alla rum. Det var som ett litet smycke i mitt barndomshem. Jag kan ha varit 12-13 år och jag gjorde dito renovering av mitt sönderlekta Lundby, tapetserade och fick nya möbler för att göra det komplett. Detta fick dock mina barn leka med när de var små och numera finns det begravet på Bodatippen någonstans.

Tillbaks till denna klenod. Nu är det åter möblerat och det är verkligen ögongodis. Möblemang från Nolby (en stämpel under varje stol) vilket är riktigt värmländskt hantverk. Små munblåsta glas som jag med svettiga o darrande händer placerade på hyllorna i köket. Riktgt häftigt. Å så kul att ha. Vackra ting ska inte ligga i lådor - de ska visas, älskas och tittas på.

Nu är det lite ytterligare fix som ska fixas. Några små krokar i taken till hängande lampor. Några mindre små spikar till alla fina tavlor, signade ?Dock-Sven?. Två fönster ska jag fixa oxå. Nån gång. Det viktigaste är att skaffa nån typ av skydd framför så ingen kan börja leka med det. Vore kul att ha det just öppet.

Har varit i trädgården några timmar idag också, plockar pinnar och ris som vinden kallat ned, räfsat småsten från gräsmattan efter all skottning. Man blir trött av vårluft.

Ha en fortsatt fin kväll!

Ett vackert skåp i sig.

Av Sofia - 24 mars 2021 17:30

Startade min lediga dag med sovmorgon. Lyx. Snoozade fyra ggr efter att Jonas åkt o sen blev det gröt och kokt ägg. Härlig energi i tallriken.

Löparrunda runt Sjömilsås. Jag såg en vacker räv mitt på vägen i skogen. Händer så sällan att man ser vilt i skogen när man ute och kutar. Denna räv hade en mycket tjock o fin svans.

Sedan åkte jag till mina föräldrar. Såååå skönt att komma dit, få middag och umgås. Pappa har fått två doser vaccin, mamma har fått en och jag är frisk så med gott samvete var jag där några timmar inomhus. Fick med mig fyra plantor snödroppar att plantera i vårt land. Mamma hade hittat en massa gamla betyg och tjänstgöringsintyg som jag fick titta på. Vad duktig hon va och vilja fina betyg. Otroligt kul och spännande att se hennes alster från förr. Utbildad kartritare och jobbade i Stockholm, Ljungby och faktiskt på Nässjö kommun innan hon gifte sig. Tomtkartor och koordinater - detta var ju förr ett hantverk - idag mer effektiviserat och digitalt.

Efter en mycket god älgfile och fastlagsbulle efter det var jag mer än mätt. Mamma och pappa tog cyklarna för en tur i det fina vårvädret. Hem med ved, snödroppar och ved i bilen. Å så de fina antika dockmöblerna till dockskåpet. Längtar så att få inreda och göra klart. Men det är ett projekt för morgondagen!

Ha en fortsatt fin lellelördag!

Det gjorde inte ont - så gott.

Skrivet för hand med tusch. Perfektion.

Häftigt att se - alster från kartritnibgskurs

Mina fina föräldrar ut på cykeltur

Planterade - från Torset till Solbacka

Alltså min stass - raggsockor o tofflor : )

Av Sofia - 23 mars 2021 18:29

Idag klämde jag in en jobbdag mitt i den lediga veckan. Några viktiga möten jag inte ville undvara och dessutom rensade jag av mejlkorgen vilket behövdes. Fick samtidigt vara lite social med mina kollegor så det vara bara trevligt. Medan jag satt i möte kom fönsterputsaren från Höglandets Allservice och trolleri trollera kan man nu se ut genom alla våra vackra fönster. Sådant gör mig lycklig. Riktigt bra jobbat och jag kan varmt rekommendera tjänsten. Med eller utan en Kärcher - jag kan inte göra det så bra och räknar jag in min egen arbetstid är det verkligen ekonomiskt hållbart.

Annat som gör mig lycklig är tulpanbuketter. Jag har lagt ned en smärre förmögenhet på just denna vara under vårvintern och Jonas och jag har inte riktigt samma inställning på denna punkt men jag går hemma hela dagarna och njuter av blommorna. Så jag bestämmer. I lördags fick vi dessutom en sån fin bukett av bror Anders o Lotta. Så fin.

Å så gitarren. Igår spelade jag mycket. När man sjunger mycket och länge blir rösten bättre. Det är oxå lycka.

Kvällspromenaden var kylig. Trots sju grader på rätt sida nollan var snålblåsten ett faktum. Gott att värma till sig vid brasan. I morgon - ledig igen. Sovmorgon och ny härlig dag!

Ha en fortsatt go kväll!

https://share.icloud.com/photos/0jSVGDARNhotycMNvNahBDoZQ

Presentation

Fråga mig

14 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12
13
14 15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
<<< November 2025
>>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik

Text o bild


Ovido - Quiz & Flashcards