Alla inlägg den 11 maj 2024
En sån underbar dag här hemma i Solbacka. Fint väder och jag har njutit hela dagen. Både av att tvätta fönster och rensa ogräs. Två timmar la jag på gröna skott som inte hör grusgången till och det känns så skönt efteråt. Blev väl hett i solen så jag fick söka skugga när jag skulle inta mellanmål. Smoothie på näst intill rutten banan, havregryn, mjölk, yoghurt o frysta blåbär. Såååå gott.
Jonas röjde vinden i sitt gamla hus som kanske skulle varit gjort för sju år sedan. Nu ska Pelle, Lina och barnen flytta till nytt hus till sommaren så nu måste det bli gjort. Han kom förövrigt hem med finporslin ā la Blå blomster - danskt och Rosenthal. HUR kan man haft det nedpackat och inte använt. En gåta!
Å så har jag virkat klart min gröna klänning. Det är lite nervöst att sy ihop den. Om den ska passa då jag virkar på fri hand utan mönster. Åtskilliga timmar är nedlagda o räknar man timmarna i pengar så är den värd sin vikt i guld. Nöjd hur som helst.
Å Stella har det bra i Edinburgh. Hon var med om gigantiskt norrsken i går natt. Snacka om tur och jag är så avis. Vackra bilder.
Snart Eurovision- heja Norge eller jag menar Sverige. Allt annat skrål och vrål är sådär.
Ha en fortsatt fin lördagskväll!
Bild från Stellas resa i Edinburgh- hon fick se norrsken i går natt. Lyckliga hon!!
Mellanmål på trappen
Ljuvlig dag - utslaget körsbärsträd
Så stilla hela dagen
Jag njöt tom av ogräsrensning
Äntligen klar!!! Min virkade klänning!!
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 |
3 | 4 | 5 |
|||||
6 |
7 | 8 | 9 |
10 | 11 | 12 | |||
13 |
14 | 15 | 16 |
17 | 18 |
19 | |||
20 |
21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | |||
27 | 28 | 29 |
30 |
31 | |||||
|