Alla inlägg den 9 februari 2025

Av Sofia - Söndag 9 feb 20:46

Lite prat - eller skriv - om Mello igår. Det blev precis som jag ville. Erik Segerstedt och Klara Hammarström till final och Kaliffa till andra chansen. Om man inte röstar alls borde man inte uttala sig men jag gör det ändå. Eriks låt berörde verkligen. Äntligen något som berörde. Så bra. Klaras låt och uppträdande var oxå riktigt bra. Dessutom är hon så ödmjuk och trevlig. Hamnade bredvid henne på hockey-VM i Prag förra året och hon var verkligen riktigt go. Hon är tillsammans med en NHL-spelare och de var o tittade tillsammans. Jag var helt enkelt tvungen att fråga. Antigen så är du Klara Hammarström eller så är du väldigt lik henne. Jo då, det var hon.

I natt när jag vaknade skrev Jonas att Pittsburgh precis hade förlorat på straffar mot Philadelphia. Erik hade gjort mål vilket såklart värmde ett stolt pappahjärta. Det har inte varit Eriks bästa säsong så när målen kommer är det så kul. Att få se dem live dessutom, som far, måste ju vara enormt häftigt.

Mina gäster har precis åkte hem. David och Matilda, Henry o Alexandra plus mor och far har varit här några goa timmar. Enchiladas med sallad plus kladdkaka till kaffet. Fyllde mjuka tortillas med bitar av kyckling ost, lök, spenat och tomat plus lite go sås. Enkelt gott. De sista rullarna fick David som matlåda i morgon. Kul när allt går åt.

Nu kudden och hej till John Blund!

Erik Segerstedt rättvist direkt till final. Mycket bra låt.

Söndagsfrukost vid brasan

De mina

Godis

Presentation

Fråga mig

14 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
          1 2
3 4 5 6
7
8 9
10 11 12 13 14 15 16
17
18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28
<<< Februari 2025 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik

Text o bild


Ovido - Quiz & Flashcards