Alla inlägg den 19 mars 2025

Av Sofia - Onsdag 19 mars 22:05

Startade dagen kl 06.50 Fick ställa klockan och börja morgonen med att läsa ett viktigt dokument. Sedan ringa min kommunalrådskollega Sara och diskutera. Sådant är mitt uppdrag. Även om man har semester är man aldrig riktigt ledig och ibland kör det ihop sig. Ingen fara, allt löser sig, så även detta.

En god hotellfrukost, idag med Johanna. Sitta länge och njuta av maten. Sedan gick vi till Haga. Ett fantastiskt mysigt område i Göteborg. Minns i december när Stella tog med mig på julmarknad dit. Det var så mycket folk så man knappt kunde ta sig fram. Idag var det lugnare. En prinsessa i Haga idag. Stella skulle plugga hela förmiddagen. Det blev ingen JÄTTE-bulle på caféet. Det orkade vi inte efter hotellfrukosten. Men en god kopp kaffe smakade.

Vi gick en runda på Trädgårdsföreningens område och vi åt lunch där, alla tre i solen. Så gott den värmer nu och man slipper mygg, flugor och getingar. Fick en ring av mina tjejer. En jag har sneglat på många gånger. Så kul att få dem av de mina. MOM eller WOW! Det är bara att välja.

Johanna bestämde sig för att stanna kvar en natt till - så kul. Vi käkade alla tre på hotellets restaurang VRÅ. Har ätit där med Jonas två gånger förr och det är så gott. En blandning av Västkusten och Japan.

God natt!

En av mina prinsessor på Haga. Jättebullar i bakgrunden men vi åt ingen. Var inte sugna efter hotellfrukost.

I solen som värmer

Finaste ringen! Tack!!

Glömde fota maten men efterrätten var gudomlig.

Presentation

Fråga mig

14 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12
13
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28
29
30
31
<<< Mars 2025 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik

Text o bild


Ovido - Quiz & Flashcards